SON DAKİKA

Haber İlef-Haberi iletişimciden al

Harun Kolçak’ın cenazesindeki selfie çılgınlığı ve Medya Okuryazarlığı!

Harun Kolçak’ın cenazesindeki selfie çılgınlığı ve Medya Okuryazarlığı!
Bu haber 28 Temmuz 2017 - 21:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Müzik dünyasının önde gelen isimlerinden Harun Kolçak, geçen hafta tedavi gördüğü hastanede hayata veda ederek Bursa’nın Gemlik içerisinde toprağa verildi. Sanatçı Kolçak’ın cenazesinde, tabutu başında selfie (öz çekim) çekenler sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

Haber İlef olarak konuyu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık ile konuştuk….

Kolçak’ın tabutu başında selfie çeken, mizansen olarak çeşitli pozlar veren ve sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan insanlar büyük tepkilere neden olurken bu konunun bilimsel boyutunu gözler önüne sermek istedik. Bir anlamda yozlaşmanının tezahhürü olan bu davranışların altında yatan etkenleri sıralarken Medya Okuryazarlığı dersinin bu tür olaylarda faydasının olup olmayacağını sorduk…

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık selfie bağımlılığı konusuna dikkat çeken önemli açıklamalarda bulundu.

CENAZE ÖZÇEKİMLERİ TOPLUMSAL YOZLAŞMANIN TEZAHÜRÜ!
 
Toplumsal yozlaşmanın tezahürünün Harun Kolçak’ın cenazesinde yaşandığını ifade eden  Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; “Artık hemen hemen her ünlü ismin cenazesinin ardından birbiriyle fotoğraf çekme yarışına giren insanları görebiliyoruz. Ne yazık ki bu manzaralar her cenaze töreni ardından yaşanıyor. Mevtaya saygı Müslümanlık açısından da büyük önem arz etmektedir. Ancak teknolojinin hızlı gelişim göstermesi ve sosyal medyanın varlığı bu tarz manzaraların sıkça yaşanmasına neden olmakta hatta cenazeden, kabristandan konum belirtilmektedir. Sosyal medyada beğeni almak, kişinin kendini farklı gösterme çabası yozlaşma sorununu da beraberinde getirmektedir. Cenazelerde bu tarz vakaların yaşanması maneviyatın da zedelenmesine neden olmaktadır.” şeklinde konuştu.
 
SOSYAL MEDYADA NARSİZM!
 

Ego tatmininin sosyal medya ile farklı bir boyut kazandığını aktaran Öğretim Üyesi Kırık; “Bilindiği üzere narsizm sosyal medyada ile farklı boyutlara ulaştı. Özseverlik olarak da ifade edilen narsizm kişinin kendine hayran olması, kendine tapması, kaba bir tabirle kendine aşık olması olarak ifade edilebilmektedir. Sosyal medyada beğenilerin artması narsizmi tetiklemekte. Narsizm toplumsal yozlaşmayı da beraberinde getirmekte, egoist bir toplum yapısının oluşmasına neden olmaktadır. Facebook, Twitter  Instagram, gibi sosyal paylaşım ağları narsizmin vücut bulmuş halidir. Kullanıcıların beğenebilme adına birbirinden farklı özçekimlere yer verdiği görülmekte, hatta poz verirken kimi zaman kazalar da yaşanabilmektedir” dedi.

YRD. DOÇ, ALİ MURAT KIRIK: MEDYA OKURYAZARLIĞI HERKES İÇİN ŞART!
 
Ayrıca medya Okuryazarlığına gereken değerin verilmediğini ifade eden Öğretim Üyesi Kırık; “Medya Okuryazarlığı çok önemli bir potansiyele sahiptir. Gerek geleneksel, gerekse de yeni medya aracılığıyla sunulan mesajların doğru anlaşılması, anlamlandırılması için Medya Okuryazarlığı artık vazgeçilmez bir durumdadır.

Cenazelerde bu tarz olayların yaşanmaması için toplumsal bilincin de arttırılması gerekmektedir. Medyaya da bu noktada önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir elbette. Ancak okullarımızda Medya Okuryazarlığı dersi sayesinde de toplumsal bilinci arttırmanın yollarına bakmalıyız.” dedi.

MEDYA OKURYAZARLIĞI İLE BU TARZ OLAYLAR AZALACAK
Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; Medya Okuryazarlığı dersi ile birlikte bu tarz vakıaların azalacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü sağlıklı bir toplum yapısına kavuşmak istiyorsak medya mesajlarını doğru algılamalı, eğitime de gereken önemi vermeliyiz. ifadelerini kullandı.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA