SON DAKİKA

Haber İlef-Haberi iletişimciden al
Ethem BABRAK

Ramazan, Müslüman’ın Allah’a dönüşü için müthiş bir fırsattır

Ramazan, Müslüman’ın Allah’a dönüşü için müthiş bir fırsattır
Bu haber 26 Mayıs 2017 - 8:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ben İmam değilim, açıkçası imam da olmak istemezdim. Ancak bana göre, kabul etsek de etmesek de her Müslüman aslında bir imamdır.

İmamlık bir meslek midir muhabbetine girmeyeceğim. Fakat imamların ciddi anlamda kendilerini bu manada sorgulaması gerektiği kanaatindeyim. Mesela ‘imamlık etmek’ bir meslek midir onlar için! Mesela bir kimse önceleri İmam’ken helale-harama son derece dikkat ederken ‘imam’ olmaktan çıktı/ayrıldı vs. durumlarda helale-harama dikkat etmeyecek mi? Neyse, baştan söyledim bu konuya girmeyeceğim.

Değerli okurlar, hayat akıp gidiyor, ömür öyle veya böyle geçiyor.
Asr Süresi’ndeki bir ayette, mealen şöyle diyordu: “Akıp giden zamana yeminler olsun ki insanoğlu ziyandadır…” Bu ifadenin aklımdaki anlamı şu: “İnsanın ömründen akıp giden zamana yemin olsun…”

Demem o ki dostlar, zaman geçiyor, zaman geçiyor derken ömrünüz/ömrümüz geçiyor, diyorum. Allah cc. ayette zamana yemin ediyor ve ömrümüzden zamanın geçtiğini bildiriyor.

İman etmiş bir insan, iman etmiş olmanın güzellikleriyle donanmış olmalı ve güzel amellerle Allah cc. huzuruna çıkmalıdır.

Allah indinde zenginler, kodamanlar, siyasetçiler, genel müdürler, ağabeyler vs. değil Allah’ın emirlerini en güzel şekilde uygulayanlar/yerine getirenler değerlidir/üstündür. Şayet inanmışsanız, iman etmişseniz; size/bize düşen en güzel amellerle Yaratıcının huzuruna çıkmaktır. Peki bizler, dünya meşgaleleriyle uğraşırken, biraz daha fazla, biraz daha derken yaşantımızda, akıp giden zamanımızdan ne kadarını bunun için harcıyoruz veya ne kadar dikkat ediyoruz!

 

İman etmiş ama namaz kılmamış, iman etmiş ama oruç tutmamış, İman etmiş ama helal/haram ayrımı yapmamış vs. olur mu? Ne kadar olur?
Öğrenci isen kalemin, defterin, kitabı nerede demezler mi?
Askersen silahın, üniforman nerede demezler mi?

Bizler İmam’ları, cübbesiyle, sarığıyla tanıdığımız şu zamanda, bize namaz kıldıran İmam’a senin cübben sarığın nerede demez miyiz!

Bey hey Müslüman, madem Müslümansın namazın nerede, orucun nerede demezler mi?
***

Dostlar, madem ömür biz inananlar için bir imtihan; madem hayatımız imtihan o halde bu imtihandan başarılı çıkmak için yapmamız gerekenleri unutmayalım. Dünyaya dalıp, ahiretimizi heba etmeyelim. Dünyanın dertleri bitmiyor, bir dert/sıkıntı geçiyor,  öteki başlıyor… Aklı olan insan anlıyor ki, insanoğlu yaşadığı sürece illa ki birtakım sıkıntılar/sorunlarla karşılacaktır. Dünyaya tefekkür etmek niyetiyle baksa bir kimse, görecektir ki herkesin cüssesince derdi, kederi var!

Durum böyleyken gelin, bu Ramazan’ı en hayırlı ve verimli bir şekilde geçirelim. Mesela orucumuzu tutarken şu ana kadar namaza henüz başlamamış olanlarımızın, ömründen namazı bir daha hiç çıkarmaması için çalışalım. Mesela Kuran’ı, kendimize “Acaba Allah biz insanlara ne demek istiyor, bizden ne istiyor, ne istemiyor” diye sorup anlamaya çalışalım. Mesela ‘teknoloji manyağı’ olmuş bir neslin ‘Ben Müslüman’ım’ derken neyi kast ettiğini, neyi anladığını bir kez daha sorgulayalım, araştıralım, okuyalım.

Ramazan, her Müslüman’ın deyim yerindeyse, hayatından bilerek veya bilmeyerek çıkardığı Allah’ı, yeniden ticaretine, sanatına, edebiyatına kısaca yaşamına katması için müthiş bir fırsattır. Gelin bu fırsatı kaçırmayalım. Gelin Allah’ın haram kıldığından uzaklaşalım, helal dediğine yanaşalım. Gelin Müslümanlar olarak hep beraber, bir kez daha Allah’a dönelim. Lâ İlâhe İllallah deyip imanımızı bir kez daha tazeleyip, Allah’tan gayrısına kulluk etmeyelim. Kimsenin cebine aklımızı koymayalım. Müslüman olmanın gereklerini en güzel şekilde yerine getirelim.

 

Allah cc. bizleri en güzel şekilde iman eden, imanın gereklerini yerine getiren, Ramazan’dan en güzel şekilde istifade eden Müslümanlardan eylesin ve tuttuğumuz oruçları kabul buyursun.
Hayırlı ramazanlar diliyorum.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA